K Římské deklaraci lídrů 27 členských zemí EU
Jsem přesvědčený, že to není o tom, co si ČR přeje, ale co se na půdě EU vyjedná. Byl bych rád, kdyby se členské země EU rozvíjely stejnou rychlostí, ale rozdíly v ekonomikách jednotlivých států stejně jako např. v jejich zadluženosti jsou dle mého tak velké, že Římskou deklaraci hovořící nejen o jednotnosti a nedělitelnosti EU, ale také o možnosti, že různé země budou ke stejnému cíli směřovat různým tempem s různou intenzitou, je realistickým prohlášením lídrů sedmadvacítky.
Osobně bych byl mnohem raději, kdyby na místo oslav 60. výročí EHS – a to mám výročí rád, Evropská unie a lídři 27 členských zemí začali intenzivně věnovat reálným řešení strategických problémů, mezi něž dle mého nepatří záležitosti typu žárovky. Evropa čelí bezprecedentní migrační krizi již přes dva roky a to neúspěšně. Stejně jako se jí nedaří vypořádat se s následky rostoucích vnitřních dluhů některých členských zemí či následky ekonomické krize let 2008-2010. Máme tu Brexit, rostoucí tlak Turecka. To by měly být dle mého naprosté priority. Pokud má mít Římská deklarace nějaký skutečný smysl, musí následovat jednoznačné činy. V opačném případě bude jen další z mnohých bezvýznamných usnesení představitelů EU a nevěrohodnost Evropské komise bude mezi veřejnosti stále narůstat.
Pro Českou republiku by mělo být i nadále prioritou hájit volný pohyb zboží, služeb a pracovní síly. A to včetně toho mezi EU a Velkou Británií. Vše však za dodržování bezpečnostních pravidel, která se nyní nedodržují. Odmítám postoje některých čelných představitelů EU, že Velkou Británii je nyní potřeba trestat za její odchod z EU a rádoby pokusy jí odchod co nejvíce znepříjemnit považuji za hloupé. Na místě je sebereflexe Evropské komise, analýza proč ztratilo členství v EU pro občany Velké Británie smysl, kde pramenila jejich nespokojenost tak velká, že většinově hlasovali pro odchod. Pro Českou republiku i ostatní členy V4 je navíc odchod Velké Británie z EU ztrátou významného partnera, který měl velmi často podobný či dokonce stejný názor jako země V4.
Jsem přesvědčen, že pro EU bude rok 2017 klíčovým – blíží se volby ve Francii, na podzim čekají volby Německo. Čím dříve si vrcholní představitelé přestanou lhát do kapsy, čím dříve si připustí, že Brexit nespadl z nebe, tím lépe pro všechny členské státy, Českou republiku nevyjímaje.
Zaznělo v ČRo – Debata u kulatého stolu 8. 4. 2017