Ze Sněmovny: vládní návrh zákona o mimořádném ředitelském volnu
Přeji všem dobrý den. Já bych se tady u tohoto návrhu zákona zastavil u některých věcí, které se mně nelíbí. Samozřejmě ta myšlenka přenést operativní řízení na úroveň ředitelů, co nejvíc je zbavit byrokracie, ta tady v této místnosti zazněla mnohokráte, ale je otázka, jestli tenhle návrh zrovna odpovídá, jestli splňuje právě tady tuto situaci. Co si myslím, nad čím bychom měli diskutovat? Nad tím, co už tady bylo řečeno, a to, že ten zákon přichází pozdě.
Dostáváme minimálně dva roky od pana profesora Duška, ředitele z Ústavu zdravotnických informací, celkem detailní informace a velmi statisticky spolehlivé, že můžeme v podstatě predikovat vývoj. Jak vidíme, že teď se momentálně ocitáme na vrcholu té pandemie, která se týká toho omikronu, tak co bude následovat? Schválíme to zde, schválíme ten návrh v Senátu, potom to musí podepsat pan prezident, takže ten zákon začne fakticky platit, když tam bude pokles té pandemie, a je jenom otázka, jak velký ten gradient poklesu bude. Tak to je první věc. Čili je dobře, že tady ten zákon je, ale přichází prostě pozdě. To je víceméně realita.
Ta druhá záležitost se zase týká toho, že Ministerstvu zdravotnictví se podařil celkem solidní husarský kousek, přenést veškerou zodpovědnost na Ministerstvo školství a konkrétně na ty ředitele, kteří, jak už tady zaznělo, tito lidé v podstatě neví, kdy vlastně mají nebo nemají vyhlásit tady ten mimořádný stav nebo budou v tom minimálně rozdíly podle toho, jak je silný ředitel, jak má silné krytí od zakladatele školy a podobně.
Tam si myslím, že chybí skutečně nějaká prováděcí vyhláška, která obvykle bývá s návrhem zákona spojena. To je další, já bych řekl, nedostatek, který se samozřejmě dá vyřešit v průběhu tohoto legislativního procesu ještě.
Třetí věc, která tady byla už diskutována, to je ta doba ředitelského volna. Já osobně, kdyby to byl normální zákon, tak tam dám pozměňovací návrh, protože jsem nepřítel konkrétních čísel v zákonech, protože ta čísla se mění, ať je to třeba výše přidávání platů, jak jsme to viděli u zákona o pedagogických pracovnících, tak také jsem byl proti tomu a domnívám se, že by bylo lepší, než tam uvádět deset dní, tak tam uvést, že to konkrétní ředitelské volno určí zase pan ministr vyhláškou, což je záležitost několika, já nevím, maximálně hodin a nemusí tam být natvrdo těch deset dní. Těch deset dní, na to jsme se ptali, proč ne šest, proč ne dvanáct, tak na to nám bylo odpovězeno panem náměstkem Plagou, že v podstatě jde vlastně o jakýsi modul, kdy lidi jdou do pětidenní karantény. Takže to je ten důvod.
Tak to si myslím, kdyby to bylo v normálním režimu, tak dám tyhle pozměňovací návrhy. Tady to beru jako námět směrem k panu ministrovi, aby prostě na to zareagovali. Já si myslím, že až bude delší dobu – se omlouvám – v té funkci, tak že bude v podstatě ty vyhlášky a směrnice, metodická doporučení používat častěji. A tady si myslím, že by to zrovna bylo na místě. Děkuji vám za pozornost.